Ezt a blogcikket kevesebb, mint 2,5 perc alatt elolvashatja
Egy forró étel vagy ital egy hideg napon igazi melegséggel tölt el, de fájdalmas élménnyé válhat, ha fogérzékenységgel küzdesz. Bár ez az állapot meglehetősen gyakori és sokunkat érint, a fogérzékenység, vagy más néven hiperszenzitivitás, befolyásolhatja az érintettek komfortérzetét a mindennapokban, így megnehezítheti az étkezést, vagy fogmosás közben okozhat kellemetlen fájdalmat. Ha téged is érint ez a probléma, ne csüggedj, a fogérzékenységen egyszerű módszerekkel úrrá lehet lenni. Ismerd meg a siker receptjét, és mosolyogj kellemetlen érzések nélkül.
Mit is jelent a fogérzékenység?
A fogak koronáját borító külső réteg a zománc – ami az emberi test legkeményebb szövete – védi a fogakat a külső ingerekkel szemben, a fogak gyökerét borító vékony szövet pedig a cement. E kettő alatt egy igen érzékeny, idegekkel és vérrel ellátott szövet található, ez a dentin, amely érzékeny a fogainkat érintő ingerekre. A dentin apró csatornákat tartalmaz, amelyek közvetlenül a gyökér csatornába vezetnek. Amikor a fog felszínének kopása vagy sérülése bekövetkezik, a fog érzékennyé válik a külső ingerek hatására, például hőhatás. A fájdalmat serkentheti savas italok és ételek fogyasztása, valamint nyomásingerek, mint például fogmosás vagy fogászati beavatkozás.
Melyek a fogérzékenység leggyakoribb tünetei?
Az érzékeny vagy hiperszenzitív fogak tünetei változhatnak. Az érzékeny fogak éles, hirtelen, rövid ideig tartó fájdalommal reagálnak különböző ingerekre, például hőmérséklet-változásra, a fogászati beavatkozás során használt levegős fogszárításra és egyéb kezelésre, vagy akár a fog kezelésére vattakoronggal. Az inger megszűnésével a fájdalom szinte azonnal alábbhagy.
A fogak túlérzékenységének tünetei már egy páciensnél is jelentősen eltérnek, amit a különböző fogcsoportok (pl. metszőfogak csoportja, kisrágófogak csoportja, nagyrágófogak csoportja) anatómiai felépítésének eltérései okoznak. Egyes fogak esetében fennállhat, hogy csak hidegre érzékenyek, míg a másik fog mind hidegre, mind melegre érzékeny lehet.
A fogérzékenység önmagában szubjektív érzés, és nincs jellemző klinikai képe. Azonban a hiperszenzitivitás járhat együtt néhány fogászati problémával, amelyeket érdemes a fogorvosi konzultáció
Milyen tényezők okozhatják a fogak érzékenységét?
A dentint veszélyeztetheti az íny visszahúzódása (a fogak nyakának és gyökereinek kitettsége), vagy a zománc elvesztése, mindkét problémát a helytelen fogmosási technika okozhatja.
A nem megfelelő fogmosási technika következtében az íny visszahúzódhat, a zománc megkopik és a felületén abrazív elváltozások képződhetnek.
Mi a legjobb fogkrém érzékeny fogakra?
A fogérzékenység kezelése mindig egy sorrendet követ. Az érzékenységre fejlesztett fogkrémet napi szinten kell alkalmazni a páciensnek. Enyhe tünetek esetén olyan fogkrémek napi használata, mint az elmex® Sensitive PROFESSIONAL REPAIR PREVENT fogkrém, két hét alatt csillapíthatja a hiperszenzitivitást. Ha azonban az otthoni kezelés nem elegendő, ajánlott fogorvost felkeresni, és további módszerek alkalmazását szem előtt tartani.
A fogérzékenység elleni harcon túl a zománc és a cement kopásának okait is érdemes megtalálni, emellett fontos megelőzni a fogak további kopását és szöveti veszteségét.
Mit tehetsz a mindennapokban?
- használj lágy sörtéjű fogkefét, például az elmex® Ultra Soft fogkefét!
- kérj segítséget a fogmosási technika javítására, ezzel csökkentheted a zománc és az íny további kopásának kockázatát!
- kerüld a savas ételek és italok fogyasztását!
- legalább 30 perccel étkezés után mosd meg a fogaidat!
Melyik fogkrém a legjobb az érzékeny fogak számára?
Érdemes olyan fogkrémet választani, amely nemcsak enyhíti a kellemetlen tüneteket, hanem felveszi a harcot a hiperszenzitivitás kiváltó okaival is. Ilyen termékekből számos található a piacon, azonban választásnál érdemes ügyelni arra, hogy a fogkrém tartalmazzon megfelelő mennyiségű fluoridot, kalciumot, illetve arginint.
A fluorid vegyületeknek a fogszuvasodás megelőzése mellett a fogérzékenység csökkentésében is szerepük van. Amikor a nyálban fluorid van, képes beépülni, ahogyan a kalcium és a foszfát. A zománcba kerülve a fluorid összeáll a kalciummal és foszfáttal, így jön létre a fluorapatit, ami pedig a fogak leghatékonyabb védelmi rendszere a fogszuvasodás kivédésére.
Az arginin (8% koncentrációban) a kalcium-karbonát kombináció blokkolja a fájdalom útvonalát azáltal, hogy egy védőréteget képez a dentin felszínén, mellyel lezárja a dentin tubulusokat, így megszüntetheti a folyadék áramlását a dentincsatornákban és a fog kevésbé érzékeny a külső hatásokra.
A megfelelő fogkrém kiválasztása sokszor nehéz feladat, ezért érdemes konzultálni egy fogorvossal, aki az egyéni szükségleteknek megfelelően segít kiválasztani a legmegfelelőbb terméket.
Felhasznált szakirodalom:
- American Dental Association, For the dental patient… Sensitive teeth. Causes and treatment, The Journal of The American Dental Association, 2003
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl, 2017 (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)