Fogérzékenység hidegre és melegre: hogyan kezeld a kellemetlen tüneteket?

Fogérzékenység hidegre és melegre: hogyan kezeld a kellemetlen tüneteket?

A cikket írta és ellenőrizte: unknown author

Ezt a blogcikket kevesebb, mint 2,5 perc alatt elolvashatja

A dentin a fogainkat alkotó szövet érzékenysége a fog normális védelmi reakciója különböző külső ingerekre. A fogaink reagálhatnak hőingerekre (általában hidegre, néha melegre is), mechanikai ingerekre (amikor a fogat fogorvosi vizsgálat közben megérintik), vagy szárításra a fogorvosi kezelés során. 

De miért képesek néhányan hideg fagylaltot enni vagy forró teát inni anélkül, hogy fogfájásuk lenne, míg mások fájdalmat éreznek a különböző ingerekre? Cikkünkből kiderül

Mi is az a fogérzékenység?

 

A fogérzékenység egy rövid, éles fájdalomként jelentkezik, ami a fog egyik keményszövet állományából, a dentinből indul. Normális, fiziológiai körülmények között a dentin nem érzékeny, és nem reagál külső ingerekre, azonban ha fedetlenné válik, például sérülés, trauma következtében, vagy túlzott fogkopás esetén olyan pácienseknél, akik csikorgatják a fogaikat, vagy a fogak helytelen technikával történő tisztítása esetén, amikor túl erősen, túl kemény sörtéjű fogkefét használnak, a fog fájdalommal reagálhat a külső hatásokra. Továbbá a fog érzékenysége előfordulhat olyan betegeknél is, akiknél a fogíny visszahúzódik, és ezzel a fognyak, vagy a fog gyökere fedetlenné válik.

 

Milyen tünetei vannak az érzékeny fogaknak? 

 

Az érzékeny fogak tünetei akár egyetlen páciens esetében is különbözhetnek, ennek oka a fogcsoport anatómiai felépítésében rejlik (pl. metszőfogak csoportja, kisrágófogak csoportja, nagyrágófogak csoportja): előfordulhat, hogy az egyik fog csak a hidegre érzékeny, a másik már a hidegre és melegre egyaránt. A jobban megrongálódott fogakban, ami a hosszú távon alkalmazott helytelen fogmosási technikák okoznak, vagy a túl kemény sörtéjű fogkefe eredményez, intenzívebb fájdalom tapasztalható. 

A fogérzékenységgel járó fájdalom általában jól lokalizálható, hirtelen jelentkezik, és addig tart, amíg az inger fennáll (pl. hideg vagy meleg italok, savas ételek, valamint néhány mechanikai inger – fogmosás, fogszuvasodás ellenőrzése fogorvosi vizsgálat során vagy szakemberi higiéniai eljárások a fogorvosi rendelőben). A legtöbb fog több ingerre is érzékenyen reagál, de nem minden fog, amelynek dentinje fedetlen, reagál ugyanarra a külső hatásra.

Mi okozza a fog érzékenységét hidegre vagy melegre?

 

A dentin akkor válik fedetlenné, amikor a zománc részben vagy teljesen eltűnik. A zománc kopása olyan pácienseknél figyelhető meg, akik bruxizmusban szenvednek, és fogaikat összeszorítják vagy csikorgatják. A zománc kopásához a helytelen fogmosási technikák is hozzájárulnak, amely a fogak külső védőszövetét károsíthatják. Amikor a fogak kémiai anyagokkal érintkeznek (például savas vagy szénsavas italok vagy ételekkel), és ez rendszeresen ismétlődik, az erózió eredményeként a zománc fokozatosan elvékonyodik.

A fogérzékenység jelentkezhet különféle fogászati vagy higiéniai eljárások, valamint fogfehérítés során is.

Hogyan kezelhető a fog érzékenysége hidegre vagy melegre?

 

A fogérzékenység megszüntetésének első lépése, hogy megtaláljuk a zománc sérülésének okát, és hogy megelőzzük a további fogszövet-károsodást.

 

A fogérzékenység kezelésének érdekében a páciensnek: 

  • puha fogkefével kell fogat mosnia, 
  • a zománc kopásának és a fogíny visszahúzódásának megelőzése érdekében korrigálnia kell a fogmosási technikáját,
  • az erózió megelőzése érdekében el kell kerülnie a savas ételek fogyasztását, 
  • nem szabad azonnal fogat mosnia savas italok és ételek fogyasztása után.

 

A fogérzékenység otthoni kezelése magában foglalja az olyan fogkrém használatát, amelyek aminfluoridot tartalmaznak. Ez a formula bevonatot képez a fognyak körül, ezzel csökkentve a fogérzékenység kialakulását. 

Mindezek mellett azonban érdemes szem előtt tartani, hogy a fogérzékenység kezelése során a legjobb eredmény elérése érdekében állandó fogorvosi felügyelet szükséges.

Felhasznált szakirodalom:

 

  1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  2. Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)
  3. https://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth

 

Ajánlott termékek

  • <span>elmex® CARIES PROTECTION</span> fogszuvasodás elleni fogkrém

    Az elmex® Caries Protection fogkrém remineralizálja a fogzománcot és hatékonyan véd a fogszuvasodás ellen.
    Vásárolja meg most »
  • <span>elmex® SENSITIVE</span> Gentle White fogkrém érzékeny fogakra

    elmex® Sensitive Gentle White fogkrém klinikailag igazolt védelmet nyújt az érzékeny fogak számára. Speciális formulája kíméletesen segít visszaállítani a fogak természetes fehérségét.
    Vásárolja meg most »

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK